Lehepuhur on kõige intrigeerivam aiatööriist, mis igal sügisel meedias kõneainet pakub. Bensiinimootoriga lehepuhur tekitab samasugust müra nagu muruniiduk või trimmer, kuid miskipärast kipub just lehepuhur naabritele enim meelehärmi tekitama. Hoolimata sellest on lehepuhur hea tööriist nii suurte kui ka väikeste aedade koristamiseks. Pealegi on lehepuhur ütlemata universaalne tööriist, mis leiab kasutust aastaringselt.

akulehepuhur

Seljaskantav või käeshoitav?

Sarnaselt kõigi teiste aiatööriistadega tuleb ka lehepuhuri valimisel lähtuda oma aia suurusest ja tööriista kasutussagedusest. Lehepuhurid jagunevad suures pildis kaheks: professionaalsed ja kodukasutaja lehepuhurid. Profipuhurid on suuremad ja võimsamad ning reeglina seljaskantavad. Need on mõeldud väga suurte aedade või parkide jaoks. Seljaskantava lehepuhuriga on kasutajal mugavam tööd teha pikemaajaliselt. Kui sinu aed on aga keskmise suurusega, siis sobib sulle hästi käeshoitav lehepuhur, mis on kerge ja lihtne käsitseda kitsastes kohtades. Lisaks on mõningatel käeshoitavatel lehepuhuritel ka imemisfunktsioon, mille abil saad lihtsa vaevaga kokku kogutud lehed purustada kompostiks.

Profi lehepuhur

Kas aku või bensiin?

Märksa põletavam küsimus lehepuhuri valikul on, kas akutoitel või bensiinimootoriga tööriist? Mõlemaid, nii profi kui kodukasutaja lehepuhureid, tehakse täna akutoitel või bensiinimootoriga. Kodukasutajale soovitame pigem akulehepuhureid. Need on oluliselt vaiksemad bensiinimootoriga lehepuhuritest, madalama vibratsioonitasemega ja ühtlasi aitavad hoida heanaaberlikke suhteid. Tänapäeva akutehnoloogia nii kaugele arenenud, et võimsama akuga võib tööaeg ulatuda juba üle 1h. Kui aga selleks jääb veel väheks, siis lisaakuga ei ole põhjust muretseda, et aku tühjenemisel jääb töö poolikuks. Suurematel pindadel ja raskemate tööde tegemisel soovitame seljaskantavat bensiinimootoriga lehepuhurit.

Husqvarna lehepuhur

Milliseid parameetreid vaadata?

Lehepuhuri valikul tuleb lisaks mootori võimsusele lähtuda ka teistest parameetritest. Nimelt tuleb vaadata maksimaalset õhuhulka ja õhukiirust. Õhuhulka mõõdetakse kuupmeetrit tunnis ning kiirust meetrit sekundis. Mida suurem õhuhulk, seda rohkem õhku suudab lehepuhur toota ja seeläbi puhastada suuremat ala. Mida suurem on õhukiirus, seda kiiremini ja kaugemale suudab lehepuhur lehti lükata. Mõlemad parameetrid on lehepuhuri valiku puhul olulised ja lähtuvad vanast tõekspidamisest mida suurem seda parem.

Tänu tehnoloogia arengule on robotniidukid aasta-aastalt muutunud üha kättesaadavamaks – turule on tulnud mitmeid väiksemaid ja odavamaid roboteid. Sellegipoolest on tegu märkimisväärse investeeringuga ja ostu juures tuleb veenduda, et oled valinud enda aia jaoks just õige roboti.

1.Esimese asjana tuleb vaadata, et robot oleks piisavalt võimekas sinu aia ruutmeetritega toime tulekuks. Robotite tehnilises infos väljatoodud ruutmeetrite arv on tavaliselt arvestatud ideaalsetes tingimustes. Kui aga sinu aias maapind kergelt lainetab, seal on palju puid-põõsaid või on suured kalded, siis on mõistlik valida umbes 20% võimekam robot.

Kuidas valida robotniidukit

2.Kui sinu aias on suured kalded, siis vali endale robot, mis on spetsiaalselt mõeldud sellega toime tulema. Suurte kalletega tulevad toime robotid, millel on võimsamad mootorid ja parema haarduvusega rattad. Sa ei taha ju, et robot ennast nõlva all maa sisse kaabiks ja murulapi niitmata jätaks? Suurte kalletega tuleb toime näiteks Husqvarna Automower 435X, millele ei valmista probleemi kalded kuni 70%.

Robotniiduk Husqvarna 435x

3.Roboti valikul tuleb mõelda ka oma aia keerukuse peale. Kui seal on palju erinevaid alasid, siis tuleb valida niiduk, millel on vastavad seadistusvõimalused. Nutikamatel robotitel on kuni 8 erinevalt seadistatavat tööala. Keeruake aedade puhul on väga oluline ka kvaliteetne ja läbimõeldud paigaldus. VLT robotispetsialistidel on aastatepikkune kogemus, mis tagab, et sinu robot töötab veatult. Enne ostu mõtle, kas tellida robot veebipoest, kus puudub tehniline tugi või pöörduda robotiotsingutel spetsialistide poole.

Robotniiduki paigaldus

4.Kahjuks on ette tulnud juhtumeid, kus robotid on langenud pikanäpumeeste saagiks. Veendu, et robotil on seadistatav pin kood, alarm ja soovituslikult ka GPS jälgija. Kui sul aga peaks juhtuma, et jääd oma robotist ilma, siis kindlasti tuleb sellest teavitada aiatehnika poodi, kust robot osteti. Robot pannakse musta nimekirja ja niiviisi ei ole sellega enam suurt midagi teha.

5.Olgugi et enamik roboti seadistustest tehakse ära esmasel paigaldusel, on mõistlik uurida, kui lihtne on edaspidine sätingute muutmine. Kas seda tehakse puutetundliku displei pealt, tavapäraste nuppudega või hoopis läbi mobiiliäpi? Proovi seda ennem ostu kindlasti! Seadete muutmine võiks olla intuitiivne ja lihtne!

Robotniiduki seadistamine

6.Turvalisuse huvides ei ole soovitatav lapsi ja lemmikloomi aeda lubada, kui robot parasjagu tööd teeb, kuid paraku ei ole see alati võimalik. Seetõttu on hea, kui robotil on vabalt pöörlevad lõiketerad, mis on oluliselt ohutumad, kui peaks juhtuma, et robot lemmiku sabast üle sõidab. Turvalisust lisavad ka tõstmis- ja kallutusandurid. Niiduki maapinnalt ülestõstmisel või ümberminekul lülitub lõiketera automaatselt välja.

Robotniiduki hooldus

7.Robotniiduk hoiab tublisti sinu aega kokku, kuid tuleb arvestada, et see vajab aeg-ajalt ka hooldust ja tarkvara uuendust. Robotit valides tuleb hoolikalt mõelda, kas hoida pisut raha kokku ja tellida see näiteks veebipoest ning mõne rikke ilmnemisel olla oma hädaga üksi või osta oma robot volitatud Husqvarna edasimüüja käest. VLT Aiatehnika spetsialistid on sulle alati abiks nõu ja jõuga. Paigaldame roboti hoolikalt ja läbimõeldult, vajadusel tuleme teeme masinale tarkvara uuendust ja enne talve hooldame ja hoiustame.

Vali oma uus robotniiduk välja siit

Hooldus on kõige odavam kindlustus selleks, et sinu aiatehnika kestaks aastaid. Korralikult hooldatud ja hoitud muruniiduki või –traktori eluiga võib vabalt olla 10-15 aastat. Tagamaks, et niiduk töötaks probleemivabalt, tuleb teda vähemalt kord aastas hooldada. Muruniiduki või -traktori hooldustöö võtab aega mõned tunnid, mille käigus kontrollitakse niiduseadme kõik olulised osad. Ideaalne ajastus hoolduseks on sügisel vahetult peale niiduhooaja lõppemist, sest siis saab masina konserveerida talvekorterisse ning võib olla kindel, et kevadel läheb niiduk murevabalt käima.

Muruniiduki hooldus

Juhul, kui sa unustasid sügisel oma niidukit hooldada, siis viimane aeg seda teha on kevadel vahetult enne uut hooaega. Suur osa ilusa muru saavutamisest on tingitud sinu niiduki seisukorrast.

Millistest töödest koosneb muruniiduki või –traktori hooldust? Kõige pealt pestakse muruniiduk korralikult puhtaks ja viiakse läbi visuaalne kontroll. Kas kõik mutrid ja poldid on alles või on mõni neist vibratsiooni tõttu jalutama läinud? Kas esineb silmaga nähtavaid õlilekkeid jpm?
Seejärel vahetatakse mootoriõli ja filter, et tagada võimalikult hea õlitus ja vähendada metallpindade hõõrdumisest tekkinud kulumist. Lisaks vahetatakse veel õhufilter ja süüteküünal ning suuremate mootorite puhul ka bensiinifilter. 

Muruniiduki hooldus

Tagamaks kvaliteetset niidutulemust peab lõiketera olema võimalikult terav ja hästi tasakaalustatud. Nüri tera jätab muruplatsi ebaühtlaseks ja tasakaalust väljas tera tekitab liigset vibratsiooni, mis läbi niiduki kandub kasutajale. Murutraktori puhul kontrollitakse ka niiduteki rihmade ja ajamite seisukorda. Rihmarataste laagrid ja rihma seisukord on oluline üle vaadata ning vajadusel probleemi ennetavalt uute vastu vahetada. Kes sooviks ebameeldivat üllatust, kui keset niitmist veorihm puruneb ja seetõttu töö katki jääb?

Muruniiduki hooldus

Lisaks mootori ja niiduseadme kontrollile käiakse hoolduse käigus üle ka rattad, roolisüsteem, liigendid, laagrid ja palju muud. Kõige lõpuks enne kui niiduk omanikule tagastatakse, teostatakse proovikäivitus veendumaks, et kõik töötaks veatult. 

Too oma niiduk VLT spetsialistide kätte hooldusesse ja võid murevabalt uut hooaega alustada!

Vaata täpsemalt, mida hoolduspaketid sisaldavad SIIT

Mootorsaag või akusaag? Oleme ju aastakümneid olnud harjunud sellega, et mootorsaag on 2-taktilise sisepõlemismootoriga, mis teeb mootorsaele omast spetsiifilist lärmi ja on janune segubensiini järele. Tänu liitiumioon akutehnoloogia arengule on tavapärastele mootorsaagidele võrdväärseks alternatiiviks saanud akumootorsaed.

 

Mis vahe on akumootorsael ja sisepõlemismootoriga sael?

Nii akutoitel kui bensiiniga toimivad mootorsaed mõlemad on oma funktsionaalsuselt sarnased. Lihtsustades koosnevad mõlemad mootorist, jõuülekandest, latist ja ketist. Erisus tekib mootori tööpõhimõttes ja selles, kuidas jõud edasi kantakse. Mõlemad suudavad läbi lõigata ka kõige jämedamast palgist, aga mil moel ja milline on seejuures kasutaja mugavus.

Akutoitel mootorsaed on vaiksed, käivituvad nupuvajutusega, ei tekita heitgaase ja on suutlikud töötama vahetpidamata tunde kui kasutatakse võimekat seljakoti akupanka. Kõigele lisaks on aku mootorsaed kerged ja hästi tasakaalustatud, mistõttu on nad ideaalsed näiteks arboristidele või kodukasutajatele.

Bensiini toitel mootorsaed on aja jooksul samuti väga kasutajasõbralikuks muudetud. Neid on kerge käivitada, nende mootorid on piisavalt võimsad ja tavaliselt on nad odavamad kui võrdväärsed akusaed.

Millist tüüpi kettsaag valida okste pügamiseks?

Akutoitel mootorsaed on kerged, hästi tasakaalustatud ja lihtsad käsitseda. Kõigele lisaks ei tekita nad heitgaase ega helireostust, mis mõlemad on olulised tegurid, kui soovid töötada näiteks koduhoovis häirimata oma naabreid. Sellisesse rakendusse sobib ideaalselt Husqvarna 120i, mis koos BLi20 akuga võimaldab töötada vahetpidamata kuni 35 minutit.

Husqvarna mootorsaag

Sisepõlemismootoriga kettsaed on võimsad ja kui sul on tarvis teha märksa suuremas mahus okste pügamist, siis 30-35ccm mootoriga kettsaed on selleks ideaalselt sobilikud. Paljud koduskasutajad hangivad endale 36-41ccm mootoriga kettsae, mis pakub suurepärast kaalu ja võimsuse suhet. Selles kubatuuris mootorsaed on piisavalt kerged, et olla sobilikud okste pügamiseks ning seejuures niivõrd võimekad, et suuta ka küttepuid lõigata.

Millist tüüpi kettsaagi valida langetustööks?

Väiksemate puude langetamiseks on akusaed vägagi sobilikud, kuid soovituslik on kasutada pisut võimekamaid akusid, et tööaeg oleks piisavalt pikk. Selleks sobivad näiteks BLi100 või BLi200 akud.
Husqvarna mootorsaag 550xp

Langetustööks on reeglina sobilikumad sisepõlemismootoriga kettsaed, mis pakuvad oma kompaktsuse juures suurepärast võimekust. Suuremate puude maha võtmiseks on sobilikud mootorsaed kubatuuriga 42-50ccm ning keskmise suuruse või väiksemate puudega tulevad ideaalselt toime ka saed kubatuuriga 36-41ccm.

Millist tüüpi kettsaagi valida küttepuude tegemiseks?

Akusaagide suureks plussiks on vähene vibratsioon ja tänu sellele ei väsita nendega töötamine kasutajat niivõrd palju. Kodustes tingimusteks aeg-ajalt küttepuude lõikamiseks on akusaag sobilik ning BLi100 akuga võimaldab töötada vahetpidamata kuni 35 minutit.

Husqvarna akukettsaag

Bensiini tarbivate mootorsaagidega on küttepuude tegemine vaid ajaküsimus. Värskelt langetatud puud on märjad ja seetõttu on puidukiud väga tihedad ja vajavad mõõtu lõikamiseks võimast mootorsaagi. Tavapäraselt on selleks sobilikud 42-50ccm mootoriga kettsaed, millega saad probleemivabalt ka kõige jämedama palgi mõõtu lõigata.

Küsi abi eksperdilt

Kvaliteetne mootorsaag on investeering, mida tehes tuleb eelnevalt endale selgeks teha, millisesse rakendusse kettsaagi vajad. Eelpool antud soovitused on väga üldised ning selleks, et olla veendunud, et ostad endale sobiva mootorsae, soovitame pöörduda VLT spetsialistide poole. Meil on 25-aastane kogemus metsatehnika müügis tänu millele suudame sulle pakkuda just sellist mootorsaagi nagu sina vajad.